معرفی برخی از کتاب های مرجع هومیوپاتی

هومیوپاتی یا مشابه درمانی یک روش علمی کهن است که توانسته رتبه اول درمان‌های مکمل را از سوی سازمان بهداشت جهانی به دست آورد. از هومیوپاتی کلاسیک در بسیاری از کشورهای دنیا برای درمان گیاهان، انسان‌ها و حیوانات استفاده می‌شود. پزشکان هومیوپات در ایران هم از این روش استفاده می‌کنند. طب هومیوپاتی نیاز به تشخیص دقیق بیماری و تجویز داروهای منحصربه‌فرد برای هر بیمار دارد به همین دلیل متخصصین هومیوپات به مطالعه برخی از کتاب ها به طور مستمر می‌پردازند. در این مقاله ضمن توضیح مراحل درمان با هومیوپاتی به معرفی کتاب مرجع هومیوپاتی می‌پردازم.

تاریخچه علم هومیوپاتی

هزاران سال پیش در کشورهای چین و هند از هومیوپاتی برای درمان استفاده می‌شد. به طور دقیق باید گفت، هومیوپاتی توسط کریستین فردریش ساموئل هانمن پایه‌گذاری شد و به شکل علمی و قانونمند در آمد. پس به طور رسمی هومیوپاتی در آلمان توسط هانمن پایه‌گذاری شد.

هانمن زمانی که مشغول به ترجمهٔ کتاب داروشناسی دکتر کولن بود، هومیوپاتی را کشف کرد، او از سال ۱۷۹۱ تا ۱۷۹۶، حدودا ۵ سال روی هومیوپاتی و تاثیر آن برای درمان بیماران کار کرد و در سال ۱۷۹۶ در مقاله‌ای علمی اصول اولیه هومیوپاتی را ذکر می‌کند.

هانمن تا پایان عمر خود روی هومیوپاتی کار کرد و اصلاحاتی هم در این زمینه انجام داد. هانمن دانسته‌های خود در کتاب (materia medica pura) مطرح کرده است.

روش تشخیص و درمان با هومیوپاتی

در هومیوپاتی برای تشخیص بیماری علاوه بر بررسی نشانه های بیماری به نشانه‌های عمومی فرد هم توجه می‌شود. نشانه‌های عمومی بیمار شامل: خصوصیات اخلاقی، رفتاری، احساسات فرد و… می‌شود. با توجه به این موارد اگر دو بیمار دچار رفلاکس معده باشند دو داروی مجزا برای آنها تجویز می‌شود. تنوع داروهای هومیوپاتی هم به همین دلیل است. برای مثال بیش از 400 نوع دارو رفلاکس معده در هومیوپاتی وجود دارد. کتاب (… ) مرجع دارویی هومیوپات ها برای تجویز دارو است.

کتاب … یک دایر المعارف دارویی به شمار می‌رود که به زبان انگلیسی نوشته شده است که تا به امروز هیچ نسخه فارسی از آن به چاپ نرسیده است.

داروهای هومیوپاتی کاملا طبیعی هستند و هیچگونه منبع شیمیایی ندارند. این داروها با استفاده از روش های ویژهای رقیق شده و برای مصرف نهایی تولید می‌شوند.

خلاصه کتاب مرجع هومیوپاتی materi medica pura

همانطور که اشاره شد این کتاب توسط هانمن بنیانگذار هومیوپاتی نوشته شده است این کتاب برای طرافداران هومیوپاتی بسیار اهمیت دارد چون در زمان حیات هانمن چندین بار اطلاعات آن اصلاح شده است.

در این کتاب می‌توانید اطلاعات زیادی از فلسفه علم هومیوپاتی، روش تشخیص بیماری در افراد و درمان آن، خواص داروهای مختلف و موارد دیگر را به‌دست آورید.

این کتاب به زبان انگلیسی نوشته شده است و  نسخه فارسی آن درحال حاضر برای به چاپ نرسیده است.

کتاب مرجع روح هومیوپاتی

کتاب روح هومیوپاتی، برای معرفی هومیوپاتی توسط راجان سانکران، نوشته شده و شامل مجموعه تجریبات راجان، که یک هومیوپات به حساب می‌آید، است. این کتاب به زبان بسیار ساده نوشته شده و شامل تعاریف اولیه و لازم هومیوپاتى از قبیل سلامتى، درمان، سیر تحول بیمارى و… است.

در حال حاضر هومیوپاتى، علمى بسیار پیش‌رونده در شرق و غرب است و کسانى که به هر دلیل از پزشکى رایج گریزانند به هومیوپاتى روى آورده‌اند، به‌طورى که در اروپا، آمریکا، هند و پاکستان و مسلما نقاط دیگر نوعى از این شیوه درمانى، به عنوان یک روش مؤثر و اصلى و نه یک شیوه جایگزین مورد استفاده قرار گرفته است.

کتاب مرجع علم شفا بخش هومیوپاتی

علم شفابخش هومیوپاتی، نام اثری از جورج ویتولکاس درباره‌ی اصول کلی و آشنایی با علم هومیوپاتی است.

کتاب علم شفابخش هومیوپاتی، درباره‌ی استفاده از علم هومیوپاتی برای درمان بیماری‌ها است. در تعریفی ساده، علم هومیوپاتی اظهار می‌کند که می‌تواند بیماری را به دست همانند، شفا داد. در حقیقت علم شفابخش هومیوپاتی بر پایه‌ی این تفکر شکل گرفته است: «همانند، همانند را شفا می‌دهد.» است.

روش کار  هومیوپاتی به این صورت است که با تحریک دستگاه ایمنی بیمار با داروهای هوموپاتی، فرد را به سمت بهبودی هدایت می‌کند. مهم‌ترین ویژگی این روش درمانی نگرش کلی به انسان‌ها از دید جسمی، روانی و احساسی است.

این کتاب هم هومیوپاتی را به زبان ساده نوشته شده است. این کتاب انتخاب جامعی برای علم هومیوپاتی است.

کتاب سطوح سلامتی

کتاب سطوح سلامتی، بخش دوم کتاب علم شفابخش هومیوپاتی، نوشته‌ جورج ویتولکاس است. او در این کتاب به موضوع ارزیابی سلامتی و وضعیت بیمار می‌پردازد.

در این کتاب به اهمیت ارزیابی وضعیت بیمار، پرداخته شده است. ارزیابی وضعیت بیماری برای خود او و درمانگر اهمیت دارد؛ زیرا به درمانگر کمک می‌کند تا بتواند اطلاعات روشنی از وضعیت فرد و  روش کار درمانی به او بدهد.

جورج ویتولکاس در کتاب سطوح سلامتی به موضوعات دیگری مانند مشاهدات واکنش‌های دارویی و موانع درمان هومیوپاتی هم پرداخته است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم تا با معرفی برخی از کتاب های مرجع هومیوپاتی، آشنایی دوستداران سلامت را با هومیوپاتی افزایش دهیم.

اگر به کتاب های طب هومیوپاتی علاقمند هستید می‌توانید کتاب هومیوپاتی برای حیوانات و هومیوپاتی برای گیاهان را از سایت اطلس بوک تهیه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *