آیا هومیوپاتی روش موثری برای لاغری و کاهش وزن است؟

  • خانه
  • بلاگ
  • آیا هومیوپاتی روش موثری برای لاغری و کاهش وزن است؟

با توجه به مقاله منتشر شده در سال 2020 توسط سایت سازمان بهداشت جهانی با اطمینان می‌توان گفت چاقی و اضافه وزن از رایج‌ترین بیماری‌ها در سال‌های گذشته است. آمار‌ها نشان داده است که در سال 2016 یک و نیم میلیارد نفر از افراد بالای 18 سال و بزرگسالان دچار چاقی و اضافه وزن بوده‌اند. در حال حاضر روش های زیادی برای کاهش وزن و لاغری معرفی می‌شود. برخی معتقدند که با استفاده از هومیوپاتی می‌توان وزن کم کرد به نظر شما این تفکر درستی است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را به دست آورید.

 

 پیدایش هومیوپاتی در ایران به چه زمانی بر می‌گردد؟


هومیوپاتی یک روش درمانی بسیار کهن است که نشانه‌هایی از آن در طب کهن چینی و هندی به چشم می‌خورد. اما به طور دقیق هومیوپاتی توسط کریستین فردریش ساموئل هانمن کشف و پایه‌گذاری شد و به شکل علمی و قانونمند در آمد.

هانمن زمانی که مشغول به ترجمهٔ کتاب داروشناسی بود، هومیوپاتی را کشف کرد، او از سال ۱۷۹۱ تا ۱۷۹۶، به مدت 5 سال روی هومیوپاتی و تأثیر آن برای درمان بیماران کار کرد و در سال ۱۷۹۶ در مقاله‌ای اصول اولیه طب هومیوپاتی را ذکر می‌کند.

طب هومیوپاتی مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است، در سایت سازمان بهداشت جهانی، به این مورد اشاره شده و سندی مبنی ‌بر تأیید داروهای هومیوپاتی توسط این سازمان وجود دارد. این سازمان تأکید ویژه‌ای به حمایت و گسترش هومیوپاتی طب‌های مکمل دارد.

در حال حاضر داروهای هومیوپاتی کلاسیک در بخشی از داروخانه‌های کشورهای مختلف به فروش می‌رسد.

در ایران هم شورای‌عالی ارزشیابی وزارت بهداشت، در تاریخ هفتم آبان ۱۳۷۴، طب هومیوپاتی را به‌عنوان یک روش درمانی موثر به رسمیت شناخت. شورای عالی سازمان نظام‌پزشکی هم طب هومیوپاتی را در کنار دیگر روش‌های درمانی مکمل در ایران تایید کرد. در حال حاضر پروانه اشتغال برای پزشکان هومیوپات صادر می‌شود.

این روش درمانی تا به امروز در ایران نتایج بسیار خوبی داشته است.

 

روش درمانی هومیوپاتی چگونه است؟

هومیوپاتی یک روش درمانی بسیار آهسته و به اصطلاح نرم است. تشخیص بیماری، تجویز دارو و روش درمانی هومیوپاتی با روش‌های رایج پزشکی بسیار متفاوت است.

زمانی که برای درمان بیماری به هومیوپات‌ها (پزشکان هومیوپاتی) مراجعه می‌کنید متوجه این تفاوت خواهید شد. متخصص هومیوپات علاوه بر بررسی نشانه‌های عمومی بیمار، به بررسی عواطف، خصوصیات اخلاقی فرد و… می‌پردازد و بعد از آن داروهایی برای بیمار تجویز می‌کند.

هومیوپات‌ها معتقدند که علت بیماری افراد (حتی با بیماری‌های یکسان) متفاوت است، این تفکر ناشی از منحصربه‌فرد بودن هر موجود در این دیدگاه است. جالب است بدانید در این روش درمانی، برای درمان رفلاکس معده بیش از 430 دارو وجود دارد، پس برای دو فرد با یک بیماری، یک نوع دارو تجویز نمی‌شود.

به هومیوپاتی مشابه درمانی هم می‌گویند. برای مثال اگر پیاز باعث سوز چشم و آبریزش بینی می‌شود زمانی که دچار آبریزش بینی و سوز چشم هستید، با توجه به نظر پزشک ممکن است با دارویی که منشاء آن از پیاز است، درمان شوید.

تمامی داروهای هومیوپاتی منشأ طبیعی دارند، این داروها با رقیق شدن، تولید می‌شوند. داروها‌ی هومیوپاتی با آب و الکل (بسته به نوع بیماری) به طور مکرر رقیق می‌شود، در هر مرحله رقیق کردن دارو، یک یا چند قطره آب یا الکل به آن اضافه می‌شود.

داروهای هومیوپاتی عموماً به صورت قرص‌های زیر زبانی و قطره مصرف می‌شود؛ با این حال این داروها به‌صورت ژل، کرم، قطره و پماد هم تهیه می‌شود.

آیا هومیوپاتی برای کاهش وزن موثر است؟

در هومیوپاتی کلاسیک هیچ دارویی برای لاغری وجود ندارد. این روش روی لاغری تاثیر مستقیمی ندارد. با این حساب هومیوپاتی و لاغری هیچ ارتباطی با هم ندارند.

هومیوپاتی به تعادل بخش‌های مختلف بدن توجه دارد. محققان این علم معتقدند که اگر بخش‌های مختلف بدن شما متعادل باشد ، سلامت و تندرست خواهید بود. با توجه به همین مورد پیش آمده که افراد برای درمان یا بهبود بیماری دیگری (مانند دیابت، تیروئید و…) به هومیوپات مراجعه کرده‌اند و بعد از گذراندن کامل دوره درمان، کاهش وزن هم داشته‌اند.

با این حال باز هم تاکید دارم که در هومیوپاتی کلاسیک، دارو یا درمانی برای لاغری به طور مستقیم وجود ندارد.

سخن پایانی

بیش از 200 سال است که از هومیوپاتی کلاسیک برای درمان بیماران در سه حوزه انسان، حیوان و گیاهان استفاده می‌شود. با استفاده از هومیوپاتی می‌توان بیماری‌های روحی یا جسمی را درمان کرد.
در این مقاله درباره تاریخچه هومیوپاتی کلاسیک، روش درمان و داروهای آن صحبت کردیم و متوجه شدیم که این درمان هیچ دارو یا درمانی برای لاغری و کاهش وزن ندارد. ممنون از شما که در این مقاله با اطلس بوک همراه بودید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *