درمان هومیوپاتی

تا به حال درباره‌ی درمان هومیوپاتی شنیده‌اید؟ به نظر شما درمان  هومیوپاتی خرافه است یا کلاه‌برداری؟ پاسخ صحیح هیچ کدام است! درمان هومیوپاتی یک روش با قدمت و تایید شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است. سالیان سال است که از این روش درمانی در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان به عنوان یکی از روش‌های جایگزین درمان بیماری‌های حاد و مزمن استفاده می‌شود. از این روش درمانی در کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، کانادا، آمریکا، هندوستان، پاکستان و برزیل و بسیاری از دیگر کشورها استفاده می‌شود. در آلمان و فرانسه به حدی این روش درمانی رایج است که بیش از 30 درصد پزشکان عمومی هومیوپات هستند.

سازمان جهان بهداشت در کتابی تحت عنوان مروری بر جایگاه طب مکمل/سنتی به طور کامل راجع به جایگاه هومیوپاتی در نظام بهداشتی کشورهای مختلف توضیح می دهد.

تاریخچه درمان با هومیوپاتی در ایران و جهان

هومیوپاتی یا مشابه درمانی یک روش درمانی مکمل است که برای اولین بار در سال 1769 میلادی در آلمان توسط ساموئل هانمن کشف شده، گفته می‌شود که پیش از آن از روش‌هایی شبیه به هومیوپاتی در چین و هند هم استفاده می‌شده است.

هانمن زمانی این روش را کشف کرد که مشغول ترجمه‌ی یک کتاب داروشناسی بود، وی بعد از انجام آزمایشات متعدد و مشاهده‌ی نتیجه‌ی آزمایشات بعد از 5 سال به این نتیجه رسد که هر ماده‌ای که بتواند علایم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار، درمان کند. در همان زمان بود که هانمن بر اساس مشاهدات خود اصول اولیه هومیوپاتی را مدون کرد و هومیوپاتی به طور رسمی متولد شد.

روش درمان هومیوپاتی

درمان به وسیله هومیوپاتی با استفاده از داروهای گیاهی و طبیعی بسیار رقیق شده انجام می‌شود. این روش درمانی تکیه بر مشابه درمانی (درمان با همانند) است؛ اما مشابه درمانی به چه معناست؟ در این روش هر ماده‌ای که بتواند علایم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند، می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار، درمان کند. در این روش پزشکان هومیوپات با تحریک دستگاه ایمنی بدن به درمان به وسیله هومیوپاتی می‌پردازند. روش تشخیص بیماری در هومیوپاتی بسیار متفاوت است. در این روش پزشک علاوه بر بیماری تمامی خصوصیات جسمانی و رفتاری فرد بیمار را در نظر گرفته و سپس بر اساس آن دارو تجویز می‌کند. در درمان هومیوپاتی برای هر بیماری تعداد زیادی دارو وجود دارد، برای مثال داروی تجویز شده برای یک فرد درون‌گرا و برون‌گرا با یک بیماری کاملا متفاوت است.

از درمان به وسیله هومیوپاتی برای چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

در حال حاضر از درمان هومیوپاتی برای درمان کودکان، نوزادان، سالمندان و افراد بیهوش و در کما هم استفاده می‌شود. درمان با هومیوپاتی هیچ‌گونه محدودیت ندارد و از آن برای تمامی سنین و انواع بیماری‌های جسمی، ذهنی و روانی استفاده می‌شود.

داروهای درمانی هومیوپاتی

همانطور که اشاره شد داروهای مورد استفاده در هومیوپاتی صددرصد طبیعی بوده و هیچ‌گونه منشا شیمیایی ندارند. برای تولید دارو در این روش چند قطره از عصاره گیاه (منشأ دارو) در ظرف ریخته می‌شود و به آن آب یا الکل اضافه می‌شود و بعد با استفاده از روش ویژه‌ای تکان داده می‌شود. داروهای هومیوپاتی (بسته به نوع دارو) ممکن است هزار بار یا یک میلیون بار رقیق شود.

تحقیقات انجام شده در زمینه هومیوپاتی کلاسیک نشان داده است که این داروها 15درصد بیش از داروهای دیگر روی سلامت انسان تأثیر دارد. داروهای هومیوپاتی کلاسیک در قالب ژل، پماد، مکمل و… تولید می‌شود و عمدتاً به‌صورت قرص‌های زیر زبانی تجویز می‌شوند.

دیدگاه درمان هومیوپاتی درباره حیوانات و گیاهان

در این دیدگاه هر موجود تحت درمانی به عنوان یک موجود منحصر به فرد در نظر گرفته می‌شود، در درمان هومیوپاتی برای گیاهان و انسان پیش از شروع فرایند درمان، نژاد، محل زندگی و… مورد بررسی قرار می‌گیرد.
پیشنهاد می کنیم کتاب هومیوپاتی برای گیاهان و همچنین کتاب هومیوپاتی برای حیوانات را تهیه و مطالعه نمایید.

هومیوپاتی و درمان در ایران

در سال 1374 طب هومیوپاتی برای اولین بار در ایران به‌عنوان یک روش درمانی موثر و جایگزین، توسط شورای‌عالی ارزشیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مورد تأیید و به رسمیت شناخته شد.

تحقیقات انجام شده نشان داده است که افراد از درمان با هومیوپاتی بیش از روش‌های درمانی دیگر رضایت دارند.

اطلس پیدایش به‌عنوان بزرگ‌ترین مؤسسه آموزشی هومیوپاتی در ایران با بیش از بیست سال تجربه اقدام به تولید و نشر کتاب‌ها و برگزاری دوره‌های تخصصی در زمینه هومیوپاتی کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *