داروی هومیوپاتی، تلقین یا تاثیر؟

هومیوپاتی یک روش درمانی علمی و مورد تایید از سوی سازمان بهداشت جهانی است؛ از این روش‌درمانیِ جایگزین، برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها، در سراسر جهان استفاده می‌شود. به هومیوپاتی مشابه درمانی هم گفته می‌شود. در هومیوپاتی متخصص سعی دارد تا با تحریک سیستم ایمنی بدن، به درمان بیماری بپردازد.

در این روش هر ماده‌ای که بتواند علایم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند، می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار، درمان کند. به همین دلیل به این روش مشابه می‌گویند. داروهای هومیوپاتی هم بر اساس همین تفکر تولید می‌شود.

تاریخچه هومیوپاتی

هومیوپاتی توسط هانمن کشف و آغاز شده است؛ نزدیک به 300 سال است که از هومیوپاتی برای درمان بیماران استفاده می‌شود. هومیوپاتی زمانی کشف شد که هانمن در حال ترجمه یک کتاب در زمینه داروسازی بود. با تکرار مشاهدات و آزمایش‌های خود به این نتیجه می‌رسد که هر ماده‌ای که باعث بیماری در یک فرد سالم شود، می‌تواند باعث درمان هم شود.

داروی هومیوپاتی چگونه تهیه می‌شود؟

داروهای هومیوپاتی از گیاهان و در برخی مواقع از جانوران تهیه می‌شود با توجه به همین نکته می‌توان گفت که داروهای هومیوپاتی منشأ کاملاً طبیعی دارند و به هیچ عنوان منشأ شیمیایی ندارند.

به طور کلی باید گفت داروهای هومیوپاتی از طریق کشف خواص در طبیعت تهیه می‌شود. متخصصین هومیوپاتی معتقداند هرچقدر مقدار داروی مصرفی کمتر باشد تاثیر آن بیشتر است، به همین دلیل داروی هومیوپاتی بسیار رقیق شده است. این داروها با استفاده از آب یا الکل به طور مکرر رقیق می‌شود. از یک قطره عصاره‌ی گیاه در هومیوپاتی به سادگی می‌توان ده‌ها دارو تهیه کرد.

عموماً داروهای هومیوپاتی به صورت قرص‌های زیر زبانی مصرف می‌شود؛ اما این داروها به صورت ژل، کرم، قطره، پماد و در برخی مواقع ترکیباتی برای تزریق تهیه می‌شود. تحقیقات نشان داده است داروی هومیوپاتی 15 درصد بیشتر از دیگر داروها، روی سلامت فرد تاثیر دارد و به هیچ عنوان عوارض جانبی ندارد.

استفاده از داروی هومیوپاتی برای حیوانات

با استفاده از داروی هومیوپاتی حیوانات می‌توان هزینه‌ی ناشی از درمان حیوانات را به شدت کاهش داد به علاوه از عوارض جانبی آن برای جانور، جلوگیری کرد. برای مثال در زمان استفاده از آنتی‌بیوتیک برای گاوها بیش از یک ماه شیر گاو به طور کامل غیرقابل استفاده می‌شود؛ اما در زمان استفاده از روش هومیوپاتی این اتفاق نمی‌افتد. عموما داروی هومیوپاتی برای حیوانات به صورت قطره (در آب) استفاده می‌شود.

داروی هومیوپاتی برای گیاهان

نزدیک به 20 سال است که از هومیوپاتی برای درمان و رشد گیاهان استفاده می‌شود. با استفاده از هومیوپاتی برای گیاهان می‌توان تولیدات کشاورزی را افزایش داد و از بروز بیماری و آفات در گیاه جلوگیری کرد.

این روش در دامپزشکی بسیار کاربرد دارد.

داروهای هومیوپاتی چگونه تجویز می‌شود؟

روش تشخیص بیماری در هومیوپاتی با پزشکی نوین بسیار متفاوت است؛ در این روش تمامی علائم بدن، رفتار و احساسات بیمار برای تجویز دارو در نظر گرفته می‌شود و سپس بر اساس آن دارو تجویز می‌شود، برای مثال در هومیوپاتی برای درمان رفلاکس معده ۴۳۷ دارو وجود دارد، در اینجا ممکن است دو بیمار دچار رفلاکس معده باشند اما برای هر کدام از بیماران داروی مجزایی (با توجه به نشانه‌های عمومی فرد) تجویز شود.

عوارض جانبی داروهای هومیوپاتی

مصرف بسیاری از داروها و مواد خوراکی عوارضی برای ما دارد، برای مثال بعد از نوشیدن قهوه دچار بی‌خوابی یا تپش قلب خواهیم شد. همین نکته درباره داروهای شیمیایی وجود دارد، برای مثال زمانی که استامینوفن مصرف می‌کنیم خواب‌آلود خواهیم شد.

داروهای هومیوپاتی هیچ‌گونه عوارضی ندارند و علت آن از بین رفتن ماده سمی دارو، در زمان رقیق کردن است.

اسامی داروهای هومیوپاتی

اسامی داروهای هومیوپاتی بر اساس منشأ آن‌ها انتخاب می‌شود؛ برای مثال داروی نت ام (NAT-M یا تتم موریاتیگم Natrum Muriaticum) از منشأ سدیم‌کربنات (نمک طعام) به دست می‌آید؛ یا داروی پولس (Puls یا پولساتيلا Pulsatilla) از منشأ گل شقایق نعمانی است. به علاوه در هومیوپاتی، هر ماده ای در طبیعت (از یک عنصر مانند منیزیم) یا هر موجودی (مانند گل همیشه بهار یا زنبور عسل) که از آن دارویی ساخته می‌شود، زمانی توانایی درمان بیماری را دارد که برای تشخیص و تجویز آن دارو، موارد دیگری جز بیماری هم در نظر گرفته شود.

لیست داروهای هومیوپاتی برای حیوانات

همان‌طور که اشاره شده برای تجویز دارو در هومیوپاتی علاوه‌بر بیماری به نشانه‌های دیگر فرد (مانند ویژگی‌های شخصی او) هم توجه می‌شود. برای مثال داروی آرجنتم نیتریکم  از داروهای مورد استفاده در هومیوپاتی حیوانات است.

این دارو برای حیواناتی تجویز می‌شود که دچار اختلال در سیستم گوارشی هستند، با این حال برای تجویز این دارو علاوه‌بر بیماری و نشانه های مانند اضطراب، ترس بی‌دلیل و وحشت ناگهانی در حیوان دیده شود.

در جدول زیر به معرفی چند داروی متداول در هومیوپاتی حیوانات می‌پردازیم، توجه داشته باشید که پیش از مصرف این داروها حتماً به پزشک متخصص هومیوپات مراجعه کنید.

علائم بیماری به صورت کلی نوشته شده پس به هیچ‌وجه با استناد به این علائم (پیش از مراجعه به پزشک هومیوپات) به حیوانات خود دارو ندهید.

داروی هومیوپاتی علام بیمار
آرم متالیکم افسردگی
آرنیکا بهبود شوک پس از آسیب (شخصیتی)
آسارم حساسیت بالای حیوان
آگاریکوس مسمومیت
آلومینا مسمومیت، بی‌حالی
آناکاردیوم مشکلات گوارشی، خارش و زخم دهان
آنتی مونیوم کرودوم شخصیتی
اپیم بی‌حسی، کما، خشم (شخصیتی)
آرسنیکم ترس از تنهای، بی‌قراری  (شخصیتی)
آرسنیکم آیداتم بی‌صبر، حساس، ترسو
استرمونیوم ترسو، کمرو، خشن
استف ساگریا بی‌اعتماد، منزوی
اکنایت اضطراب، بی قراری
اندروکتونوس تمایل به آسیب زدن، پرخاشگر
ایپیس مضطرب، بی‌قرار
ایگنشیا غم، حمله عصبی، نا‌امیدی
باریتا کربنیکا مضطرب، خجالتی، گیج
برایونیا تب، سرماخوردگی، مشکلات گوارشی
بلدونا خشونت، تمایل به فرار، گرمازدگی
بوراکس عصبی، جمعیت گریز
پالادیوم دردهای روماتیسمی
پلاتینا خودبزرگ بین، تمایل به حمله
پولساتیا احساساتی، مردد
تارنتولا عصبی، بیش فعال
تریدیون اختلالات بصری
توبرکولینم خرابکار،بیش‌فعال
توجا زیگیل و تورم، کمبود اعتماد به نفس
جلزمیوم تب، خستگی، وحشت
چاینا خشمگین، زردی
سپیا کند، خسته، بی‌احساس، سستی ماهیچه

 

سخن پایانی

داروهای هومیوپاتی باید زیر نظر پزشک هومیوپات مصرف شود، توجه داشته باشید که در  زمان استفاده از این داروها به‌هیچ‌عنوان از داروهای شیمیایی استفاده نکنید.

تمامی داروهای هومیوپاتی به صورت منحصربه‌فرد، بر اساس ویژگی‌های فرد بیمار تهیه می‌شود و منشا صددرصد طبیعی دارند.

شادی، سلامتی و نشاط هدیه‌‌ای است که درمان با هومیوپاتی، به شما می‌دهد. استفاده از این روش کهن و همیشگی، علاوه بر بهبود کیفیت زندگی باعث حفظ محیط‌زیست هم خواهد شد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *