هومیوپاتی کلاسیک و هر آنچه درباره آن باید بدانید.

  • خانه
  • بلاگ
  • هومیوپاتی کلاسیک و هر آنچه درباره آن باید بدانید.

هومیوپاتی یا مشابه درمانی یک روش درمانی است که رتبه اول را در بین روش‌های درمانی جایگزین جهان دارد. بیش از 200 سال است که از هومیوپاتی کلاسیک برای درمان بیماران در سه حوزه انسان، حیوان و گیاهان استفاده می‌شود. با استفاده از هومیوپاتی می‌توان هر بیماری روحی یا جسمی را درمان کرد. تمرکز این روش درمانی روی سیستم ایمنی بدن بیمار است. تحقیقات نشان داده است کسانی که از هومیوپاتی برای درمان استفاده کرده‌اند رضایت و نشاط بیشتری در مقایسه با دیگر افراد دارند.

تاریخچه هومیوپاتی کلاسیک

500 سال است که از روش هومیوپاتی برای درمان بیماران استفاده می‌شود؛ به طور دقیق باید گفت، هومیوپاتی توسط کریستین فردریش ساموئل هانمن پایه‌گذاری شد و به شکل علمی و قانونمند در آمد.

هانمن زمانی که مشغول به ترجمهٔ کتاب داروشناسی دکتر کولن بود، هومیوپاتی را کشف کرد، او از سال ۱۷۹۱ تا ۱۷۹۶، ۵ سال روی هومیوپاتی و تاثیر آن برای درمان بیماران کار کرد و در سال ۱۷۹۶ در مقاله‌ای اصول اولیه هومیوپاتی را ذکر می‌کند.

روش هومیوپاتی کلاسیک چگونه است؟

در هومیوپاتی کلاسیک تکیه بر مشابه درمانی (درمان با همانند) است؛ اما مشابه درمانی به چه معناست؟ در هومیوپاتی هر ماده‌ای که بتواند علایم بیماری را در یک فرد سالم ایجاد کند، می‌تواند همان علایم را در فرد بیمار، درمان کند. به همین دلیل به این روش مشابه درمانی می‌گویند.  برای درک بهتر به این مثال توجه کنید: زمانی که از پیاز استفاده می‌کنیم دچار آبریز چشم و بینی می‌شویم پس پیاز می‌تواند در درمان آبریز بینی و چشم، تاثیر گذار باشد.

هومیوپاتی کلاسیک روش تجویز دارو متفاوتی دارد، در هومیوپاتی علاوه بر بیماری نشانه‌های عمومی بیمار (مانند عواطف، احساسات، نکات شخصیتی و…) بررسی می‌شود و بعد دارویی مطابق با ویژگی‌های فرد برای او تجویز می‌شود.

داروهای هومیوپاتی 

داروهای مورد استفاده در هومیوپاتی کلاسیک صددرصد طبیعی بوده و هیچ‌گونه منشا شیمیایی ندارند. به‌طورکلی باید گفت داروی هومیوپاتی کلاسیک از طریق کشف خواص در طبیعت، تهیه می‌شود. داروهای هومیوپاتی به‌صورت کاملا رقیق شده تولید می‌شوند. برای تولید دارو در این روش چند قطره از عصاره گیاه (منشأ دارو) در ظرف ریخته می‌شود و به آن آب یا الکل اضافه می‌شود و بعد با استفاده از روش ویژه‌ای تکان داده می‌شود. داروی مورداستفاده در هومیوپاتی (بسته به نوع دارو) ممکن است هزار بار یا یک میلیون بار رقیق شود.

تحقیقات انجام شده در زمینه هومیوپاتی نشان داده است که این داروها 15درصد بیش از داروهای دیگر روی سلامت انسان تأثیر دارد.

داروهای هومیوپاتی کلاسیک در قالب ژل، پماد، مکمل و… تولید می‌شود و عمدتاً به‌صورت قرص‌های زیر زبانی تجویز می‌شوند. به‌طورکلی باید گفت که هیچ‌کدام از داروهای هومیوپاتی کلاسیک (برخلاف داروهای پزشکی نوین) عوارض جانبی ندارد؛ بیش از ۷۰% داروهای هومیوپاتی منشأ گیاهی، ۲۰ % آن‌ها منشأ معدنی (کلسیم، فسفر، روی و…) و حدود ۱۰% آن‌ها منشأ جانوری (عسل، ترشحات جانوری و…) دارند. توانمندی داروهای هومیوپاتی در کنار رقت بالای آن‌ها باعث ازبین‌رفتن عوارض جانبی آن شده‌است.

از هومیوپاتی کلاسیک برای چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

از هومیوپاتی کلاسیک برای درمان انواع بیماری‌های روحی و جسمی استفاده می‌شود، با استفاده از این روش می‌توان به درمان بیماری‌های لاعلاج مانند، رماتیسم مفصلی، فشارخون، سرطان و … پرداخت. در هومیوپاتی کلاسیک، پزشک دُز مناسبی از ماده‌ی دارویی را برای بیماران تجویز می‌کند. با این‌ کار، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی تحریک و فعال می‌شود و به درمان بیماری می‌پردازد. باتوجه‌ به همین نکته باید گفت که هومیوپاتی برای همه افراد (در هر سن و با هر جنسیتی) قابل استفاده است.

دیدگاه هومیوپاتی درباره موجودات

در دیدگاه هومیوپاتی کلاسیک، حیوانات و گیاهان (مانند انسان) به‌عنوان یک موجود دارای احساسات و عواطف در نظر گرفته می‎شوند. هومیوپات‌ها معتقدند که هر موجود زنده، وجودی منحصر‌به‌فرد دارد به همین دلیل است که برای دو حیوان با یک نژاد و بیماری دو نوع داروی مجزا تجویز می‌شود.

در این علم گیاهان هم با استفاده از داروهای طبیعی درمان می‌شوند. هومیوپاتی گیاهان یک روش موثر و کارآمد برای کشاورزی در سراسر جهان است.

مزایای استفاده از هومیوپاتی کلاسیک

هومیوپاتی کلاسیک یک روش درمانی ارزان و تاثیر گذار است. چندین سال است که کشاورزان و دامپروران از این روش برای کاهش هزینه‌های خود استفاده می‌کنند و نتایج ویژه‌ای از آن به دست می‌آورند. با استفاده از هومیوپاتی برای گیاهان با پرورش گیاهان صددرصد ارگانیک و پربار، دوست‌دار محیط زیست باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که از روش هومیوپاتی برای درمان بیماری استفاده کرده‌اند علاوه بر رضایت کامل، شاد و پرنشاط هستند.

هومیوپاتی در ایران

در سال 1374 هومیوپاتی برای اولین بار در ایران به‌عنوان یک روش درمانی موثر و جایگزین، توسط شورای‌عالی ارزشیابی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مورد تأیید و به رسمیت شناخته شد.

سخن پایانی

هومیوپاتی کلاسیک یک روش کهن و موثر برای حفظ سلامتی است. در این روش، تجویز براساس بیماری نیست بلکه براساس شخصیت است. از هومیوپاتی برای درمان انسان، حیوان و گیاهان استفاده می‌شود.

اطلس پیدایش به‌عنوان بزرگ‌ترین مؤسسه آموزشی هومیوپاتی در ایران با بیش از بیست سال تجربه اقدام به تولید و نشر کتاب‌ها و برگزاری دوره‌های تخصصی در زمینه هومیوپاتی کرده است. وب سایت اطلس بوک، ارائه دهنده محصولات فرهنگی موسسه اطلس می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *