free hit counter

انتشارات اطلس پیدایش، هم­سو با مسئولیت اجتماعی و فرهنگی خود، تصمیم گرفته ­است با هر کتاب منتشره خود، هدیه ­ای رایگان و ماندگار به مخاطبان خود تقدیم کند. به همین منظور همزمان با انتشار اولین کتاب هومیوپاتی برای گیاهان، هدیه ­ای حاوی بذری با کیفیت، مقاوم و مناسب اقلیم ایران را با توجه به نیاز اندک به آب تقدیم شما می ­کنیم. درخواست و امید ما این است که مخاطبان کتاب و دریافت کنندگان این بذرها، با توجه کافی به شیوه کاشت آن، ما را در جبران اندکی از خسارت تحمیل شده به طبیعت برای تولید کتاب یاری کنند.

 

از شما که مسئولانه این هدیه را دریافت می­ کنید سپاسگزاریم

 

پسته وحشی  (PISTACIA ATLANTICA)

 

پسته وحشی از گیاهان درختی بلندقامت نواحی کوهستانی و نیمه خشک ایران است. ارتفاع این درخت در مناطقی گاهی به 7 یا ۹ متر هم میرسد. این درخت در ایران با نام­ های دیگری ازجمله درخت سقز و بنه شناخته می­ شود.

میوه این درخت، دانه‌ای روغنی، سفت، کوچک و مدور و رسیده آن سبزرنگ است. از روغن دانه بنه، جهت مصارف دارویی و خوراکی و از میوه آن برای تهیه ترشی، مربا و از خشک‌ شده میوه آن جهت معطر کردن ماست و دوغ استفاده می ­شود. میوه این درخت برای دام نیز غذایی مناسب است. پسته وحشی کاربردهای متعدد و متنوع صنعتی و تجاری دیگری نیز دارد.

درخت بنه منبع تولید شیره سقز نیز هست. سقز استفاده دارویی فراوان دارد، اما متأسفانه به ­علت نبود صنایع تبدیلی مناسب، بیشترین حجم سقز به ­دست آمده، به خارج از کشور صادر و به‌عنوان مواد پایه بسیاری از صنایع، فراوری می ­شود و به فروش می­رسد.

 

شرایط رشد:

با توجه به اینکه گیاه پسته وحشی بومی مناطق گرم و خشک است، باید در معرض نوردهی فراوان باشد.

مناسب ­ترین خاک برای این گیاه، ترکیب شن و ماسه و خاک رس است. افزودن کمی زغال‌سنگ نارس به این خاک نیز بسیار مناسب است.

آبیاری این گیاه باید هنگامی صورت بگیرد که خاک کاملاً خشک‌ شده باشد.

 

روش کاشت:

بذرهایی که به شما هدیه شده، تازه و از بهترین گونه درختان بنه گلچین و آزمون شده است؛ از این رو درخواست می­کنیم با دقت کافی به جوانه‌زنی آن­ها، مطابق دستوری که در ادامه می­ آید عمل کنید.

تیمار و کاشت بذرها:

جهت جوانه ­زنی بذرهای بنه، باید آن­ها را تیمار کرد. تیمار بذر عبارت است از فرایندی که بذر را آماده سبز شدن و جوانه را بیدار و پوسته آن را آماده شکافتن می ­کند. تیمارکردن یا تیماردهی شامل این مراحل است:

مرحله اول: اگر بذر دارای پوسته چرب است آن را جدا کرده، سپس به مدت 24 الی 48 ساعت درون ظرف حاوی آب ولرم قرار دهید. آب را در میانه این زمان، یک یا دوبار تازه کنید.

مرحله دوم: یکی از خصوصیات مهم بذر بنه، نیاز به دوره سرمادهی جهت جوانه‌ زنی است. می‌توانید بذرها را میان حوله‌ای مرطوب و تمیز در یک ظرف دربسته و به مدت 3 هفته در قسمت جامیوه‌ای یخچال قرار دهید. هرچندروز یک‌بار سرکشی کنید تا اگر رطوبت آن کم شده بود، مجدداً با پاشیدن آب بر روی حوله، رطوبت لازم را ایجاد کنید.

مرحله سوم: در مدت سرمادهی هرگاه مشاهده کردید که بذرها جوانه‌ زده­، آن‌ها را از یخچال خارج کنید و به روشی که در ادامه می­ آید به فضای مناسب کاشت منتقل کنید؛ اما اگر در میانه این مدت جوانه ­ای مشاهده نکردید، با یک سوهان کوچک، مانند سوهان ناخن، مقدار بسیار کمی از پوسته قسمت‌های شکمی بذر­ها را نازک‌ تر کنید تا عمل جوانه‌ زنی با سهولت بیشتر و کمی زودتر صورت گیرد. دقت کنید قسمت سر بذر آسیبی نخورد.

مرحله چهارم: به منظور بستر کشت، گلدانی را با خاک مناسب آماده کنید. گلدان را پیش از استفاده، به­ خوبی بشویید و تهِ آن را سوراخ کنید. بذرها را در عمقی معادل دو برابر قطرشان قرار دهید. با پاشیدن آب (ترجیحاً با آب­پاش) خاک آن را مرطوب کنید و روی ظرف کشت را با نایلون شفاف بپوشانید و ظرف کشت را در محیطی با دمای 20 الی 35 درجه قرار دهید.

هر دو روز یک‌بار نایلون را باز و رطوبت خاک را بسنجید و درصورت نیاز، مجدداً خاک را مرطوب کنید.

مرحله پنجم: ممکن است جوانه‌ زنی برگ­ها یک تا دو ماه طول بکشد؛ پس صبور باشید و سرکشی منظم از خاک گلدان و حفظ رطوبت لازم را فراموش نکنید.

پس از مشاهده رویش کامل جوانه برگ، گلدان را در نور غیرمستقیم آفتاب قرار دهید و سوراخی روی نایلون ایجاد کنید و بدین صورت رطوبت را کاهش دهید. هر هفته این سوراخ را وسیع­تر کنید تا گیاه به هوای محیط عادت کند.

هر زمان که گیاه قوّت گرفت، می‌توانید آن را به بیرون از گلدان و به باغچه منتقل کنید.

 

توجه:

توجه داشته باشيد که آماده سازي اين بذر براي كاشت شايد كمي دشوار باشد. مهم ترين بخش، سرمادهي بذر در يخچال است. ميتوانيد بين يك ماه تا يك ماه و نيم بذر را در يخچال قرار دهيد. در صورتي كه پس از اين مدت بذر جوانه نزد، آن را در دماي ٢٠-٣٠ درجه قرار دهيد و در صورت لزوم سوهان كشي كنيد. پس از جوانه زني آماده كاشت در خاك است. (در صورت عدم جوانه زني با تمام اين مراحل، كافيست زمان سرمادهي را افزايش دهيد)

***

امیدواریم از دیدن مراحل رشد گیاه لذت ببرید و با ارسال عکس­هایی از مراحل رشد آن به info @atlas-p.ir ما را نیز سهیم کنید.

***

در صورت مشاهده قارچ یا آفات دیگری در مراحل رشد گیاه، می‌توانید به کتاب هومیوپاتی برای گیاهان (انتشارات اطلس پیدایش) مراجعه کنید.